Haber

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin 103. Açılış Yıldönümü… Devlet Görevlileri Anıtkabir’de Atatürk’ün Huzuruna Çıktı

TBMM’nin açılışının 103. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle türbeTBMM Başkanı Mustafa Şentop’ta resmi tören düzenlendi Anıtkabir Özel Defteri’nde, “Sizlerin öncülüğünde toplanıp açılışı yapılan ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışı vesilesiyle buradayız. İlk başkanı olduğunuz milletimizin iradesinin temsil yeri olarak gurur duyduğumuz dünya.Servet yokluk çizgisine sürüklendi ve büyük bir çaresizlik içinde.Milletimizi aynı heyecan, şevk ve ilhamla temsil etmekten onur duyuyoruz. Bastırılmakta olan milletimizi yeni bir diriliş destanı yazarak birleştirerek milli egemenlik anlayışıyla oluşturduğunuz Büyük Meclisimizin açılış günü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 103. yıl dönümü tüm yurtta kutlanıyor. Bugün saat 09:00’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin açılışının 103. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Meclis’te düzenlenen törenle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Daha sonra devlet erkanı, Anıtkabir’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Atatürk’ün huzuruna çıktı.

Anıtkabir’deki tören; Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Meclis Başkanları Sadi Bilgiç ve Haydar Akar, Genel Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, AKP Küme Lideri İsmet Yılmaz, AKP Küme Başkanvekilleri Hasret Güçlü , Muhammed Emin Akbaşoğlu, CHP Küme Başkan Yardımcıları Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu, Seyit Torun, MHP Küme Başkan Yardımcısı Erkan Akçay, YETER Parti Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu ve çok sayıda milletvekilleri katıldı.

Meclis Başkanı Şentop, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Şentop, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Sevgili Atatürk, sizlerin öncülüğünde toplanıp açılışı yapılan, milletimizin iradesinin temsil yeri olarak gurur duyduğumuz Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışı vesilesiyle buradayız. Milletimizi temsil etmekten onur duyuyoruz. anlayışınızla şekillendirdiğiniz yüce Meclisimizin açılış gününde aynı heyecan, şevk ve ilhamla.

Kurtarıcı, kurucu ve gazi unvanlarını taşıyan Türkiye Büyük Millet Meclisi, demokrasi ve cumhuriyet temelinde, ‘önce millet ve vatan’ anlayışıyla milletimizden aldığı gücü kararlılıkla sürdürecektir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, Türkiye Büyük Millet Meclisi mübarek kuruluş tarihi olan 23 Nisan 1920’den bu yana 103 yıldır aynı ruh içinde; Misaki, milli hedefleri içerisinde, tek vatan anlayışıyla kızıl bayrağımız altında varlığımızın teminatı olmaya devam edecektir.

Yoldaşlarınızı, Milli Mücadelemizin asil evlatlarını, aziz şehidimizi ve Birinci Meclisimizin fedakar milletvekillerini rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhun şad olsun.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu