Haber

Bolu’da çıkan yangının ardından 5 bin fidan dikildi

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde çıkan yangında zarar gören orman alanına 5 bin fidan dikildi.

11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte, 17 Ağustos’ta çıkan yangından etkilenen alanın yeniden yeşillendirilmesi amacıyla Dolayüz köyünün Aynalıkaya mevkisine fidan dikildi.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, dikim töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 100. yılında cumhuriyete hayat vermek için ağaç dikme etkinliğinde buluştuklarını söyledi.

İklim değişikliği sonucu dünyada insan hayatını olumsuz etkileyen olayların yaşandığını anlatan Kılıç, “Ormanlarımız için fidan dikimi çok önemli. Ekolojik dengenin sağlanması anlamında ağaçların yaşatılması gerekiyor. Fidan dikerek ormanlarımızı daha da büyütelim.” söz konusu.

Kılıç, Orman Genel Müdürlüğü’nün de bu alanda çok güzel çalışmalar yürüttüğünü, ormanların korunması ve yangınlardan korunması konusunda daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından 17 Ağustos’ta çıkan yangında zarar gören alana 5 bin fidan dikildi.

Etkinlikler kapsamında kent genelinde 50 bin fidan dikileceği öğrenildi.

Etkinliğe MHP Bolu Milletvekili İsmail Akgül, Mudurnu Kaymakamı Ayhan Kalaycıoğlu, Mudurnu Belediye Başkanı Necdet Türker, Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mengen ilçesinde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Mengen Yerleşkesi ve çevresine 1000 fidan dikildi.

Etkinliğe Mengen Kaymakamı Fatih Yıldız, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, ilçe protokolü, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu