Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Merkez’in faiz kararına ilişkin ilk değerlendirme

merkez bankası Merakla beklenen kararını açıklayarak 27 ay sonra bir unsura imza attı ve haziran faizini yüzde 15’e çıkardı. Merkez’in kararına ilişkin değerlendirme Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

MERKEZ KARARININ İLK DEĞERLENDİRMESİ

Bakan Şimşek, “Türk Yüzyılının temel ideolojisi üç kavramda vücut buluyor: İstikrar, İnanç, Sürdürülebilirlik. ekonomiPolitikamız da bu kavramlar etrafında şekillenecek olup, temel vizyonumuz 85 milyon vatandaşımızın ve gelecek nesillerimizin daha müreffeh, barış ve inanç içinde yaşamalarını sağlamak, bireylerin ve toplumun bir bütün olarak yaşamasına imkan verecek ekonomik ortamı inşa etmek olacaktır. bütün mutluluğa ulaşmak için.

“KURALA UYGUN POLİTİKALAR UYGULANARAK GÜVEN SAĞLANABİLİR”

Sürdürülebilir büyüme, refah ve kalkınma için vazgeçilmez bir ön koşuldur. Sürdürülebilir büyüme, bir yandan yatırım ve istihdam artışı, diğer yandan verimlilik artışı ile sağlanmaktadır. Yatırım ve istihdam kararları için en değerli belirleyici öngörülebilirliktir. Finansman koşulları çok uygun olsa ve karlılık çok cazip görünse de öngörülebilirlik olmadan kalıcı yatırım ve istihdam artışı sağlamak mümkün değil. Öngörülebilirliği sağlayacak olan inançtır. İman ancak kurala uygun politikalar uygulanarak elde edilebilir.

“PİYASA EKONOMİSİ, SERBEST DÖVİZ REJİMİ…”

Fiyat istikrarına odaklanan ve finansal istikrarı gözeten kurala dayalı para politikası, kamu sektöründe istikrarlı bir yapı ve sürdürülebilir bütçe finansmanı hedefleyen kurala dayalı öngörülebilir maliye politikası finansal istikrar, piyasa ekonomisi, serbest kambiyo rejimi, açık paraya dayalı politika çerçevesi ekonomi unsurları Türkiye’ye önemli miktarda para kazandırdı. sermaye akışını sağlayacaktır. Bu, yatırımların ve üretimin finansmanını çok daha kolaylaştıracak, Türk lirasının yeniden istikrara kavuşmasını ve güvenilir bir para birimi olmasını sağlayacaktır.

“MERKEZİN KARARINI BU ÇERÇEVEDE DEĞERLENDİRMEK GEREKİYOR”

Paramızın istikrarı ve güvenilirliği dolarizasyon belasından kurtulmanın en etkili çözümü. 2002 yılından bu yana iktidarda olan hükümetlerimiz, hükümet programlarında ekonomi politikalarına yer vermekte ve en son olarak oy Beyannamemizde de belirttiğimiz gibi ekonomik ideolojimizin temeli; Girişim özgürlüğü, piyasa ekonomisi, açık kur rejimi, dalgalı kur sistemi ve enflasyon hedeflemesi modeli ilkelerinin belirlediği çerçeveye dayanmaktadır. Bugün Merkez Bankası’nın aldığı karar bu çerçevede değerlendirilmelidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu