Haber

Rus askeri kargo uçağı düştü: 65 Ukraynalı asker öldü

Rusya, 65 Ukraynalı mahkumu taşıyan İlyuşin IL-76 tipi askeri kargo uçağının düştüğünü duyurdu. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesinde düşen uçaktan kurtulan olmadığı bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, uçağın TSİ 11.00 sıralarında “rutin uçuş” sırasında düştüğü belirtilerek, şöyle devam edildi: “Uçakta ele geçirilen 65 Ukraynalı asker, 6 mürettebat ve 3 refakatçi bulunuyordu. takas için Belgorod bölgesine naklediliyor.”

Rusya parlamentosunun alt meclisi Duma’nın Lideri Vyacheslav Volodin, uçağın Ukrayna tarafından Batı füzeleriyle vurulduğunu iddia etti. Duma oturumunda konuşan Volodin, “Kendi askerlerini havada vurdular. Kendi askerlerini! İnsani görevde görev yapan pilotlarımız da vuruldu.”

“ABD veya Alman füzeleri” iddiası

Duma Savunma Komitesi Lideri Andrey Kartapolov da Ukrayna yönetiminin planlanan esir değişiminden ve tutukluların nasıl nakledileceğinden haberdar olduğunu belirtti. 192 Ukraynalı askerin 192 Rus askeriyle takasının planlandığını belirten Kartapolov, takasın iptal edildiğini belirtti. Kartapolov, Rus askeri kargo uçağının ABD veya Alman füzeleri tarafından vurulduğunu iddia etti ancak iddiasını desteklemedi.

Olayın duyulmasının hemen ardından Ukrayna medyasında yayınlanan ve Ukraynalı güvenlik yetkililerine dayandırılan haberlerde, uçağın füze taşıdığı ve Ukrayna ordusu tarafından vurulduğu bildirildi. Ancak bu raporlar daha sonra geri çekildi.

Rusya ile esir değişiminden sorumlu Ukraynalı yetkililerden Dimitro Lubinets, olayla ilgili soruşturma başlattıklarını açıkladı.

AFP,dpa/BK,TY

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

haberatakum.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu