İş

Yeni KGF paketinin 150 milyar TL olması bekleniyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlık çalışmaları sürdürülen Kredi Garanti Fonu paketinin önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Bloomberg HT’nin edindiği bilgilere göre yeni paketin başlangıç ​​aşamasında yaklaşık 150 milyar TL kefaletle açıklanması bekleniyor.

Ayrıca Bakanlık, EYT kapsamında patronların kıdem tazminatı yükünü hafifletmek için bir kefalet paketi uygulamaya hazırlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından iş dünyasının finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla yürütülen Hazine destekli KGF kefaleti sisteminin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin daha önce de işaret ettiği gibi, reel ekonominin faturaya dayalı finansmanı için tüm Hazine kefaletlerinin dönüşüm sürecinin tamamlandığı belirtilirken, kredi kullanımına geçilmesi bekleniyor. kullanılacak tam entegre bilgi sistemi ile önemli ölçüde engellenmiştir.

Söz konusu paketlerle, işletme giderlerinden yatırım ve ihracata, savunma sanayinden yeşil dönüşüme, imalat sanayinden enerji verimliliğine, girişimcilikten inşaat sektörüne kadar birçok alanda seçkin kredi ve kefalet fırsatları sunulması bekleniyor. şirketlerin teknoloji üretimine teknolojik dönüşümü.

EYT’de Kredi Garanti Fonu devreye giriyor

Edinilen diğer bilgilere göre, kıdem tazminatının patronların yükünü hafifletmek için EYT kapsamında kefalet paketi açıklanması planlanıyor.

Bakan Nabati’nin açıklayacağı paketlerde en az yüzde 75 kefalet oranının yanı sıra ödemesiz devir imkanının da olması bekleniyor.

Garanti paketlerine kamu bankalarının yanı sıra özel bankaların da dahil edileceği, böylece paketler kapsamındaki işletmeler için uygun finansman fırsatları yaratılacağı söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu